Drama
|
28.05.26

UTRO av Harold Pinter

I "UTRO" av Harold Pinter avdekkes et kjærlighetstriangel baklengs i tid. Det som først kan virke avklart viser seg å være fullt av forskyvninger, fortielser og ulike versjoner av samme historie.

Spilletid: 1 time, ingen pause

Passer for: Voksne

Billetter

Torsdag 28. Mai
Øst Vinbar
Fredag 29. Mai
Øst Vinbar
Lørdag 30. Mai
Øst Vinbar

OM
FORESTILLINGEN

Pinter skriver med stor presisjon om menneskers adferd: om blikk som viker, setninger som gjentas, pauser som fylles av alt det ingen vil si. Vi sier det samme om igjen, endrer litt på forklaringen, lar noe stå uuttalt. Ikke nødvendigvis fordi vi er onde, men fordi sannheten ofte skaper ubehag akkurat der og da.
Løgnen i UTRO er derfor ikke bare det store sviket. Den finnes også i de små justeringene: i det vi lar være å si, i den høflige omskrivingen, i forsøket på å komme seg helskinnet gjennom øyeblikket.

Harold Pinter (1930–2008) er en av det 20. århundrets viktigste dramatikere. Han mottok Nobelprisen i litteratur for sitt særpregede dramatiske språk, der det usagte er like viktig som det uttalte, og der hverdagslige samtaler rommer dyp eksistensiell spenning.

På scenen finner du skuespillere ved Haugesund Teater; Hedda Emilie Østrem, Henrik Hoff Vaagen & Pål Fredrik Kvale.

----

UTRO starter i vinbaren Øst, en nyåpnet selvstendig vinbar i byen, før publikum blir ledet videre ned til HAUT Scene.

Baren danner et flott utgangspunkt for Pinters UTRO. Her kan publikum forhåndsbestille en egen vinpakke som kan nytes før forestillingen. Vinpakken inkluderer 2 glass vin og snacks (ost, pølse og oliven) og bestilles sammen med billetter til forestillingen.